Zbrojovka

10. 6. 2018 Autor Ivana Tošovská Kategories Vše o nemovitostech

Zbrojovka včera, hlavně dnes a brzy v novém?

Zbrojovka, fabrika, která od roku 1918, ano, je to přesně 100 let, co vznikla, byla, je a snad i bude, nedílnou součásti Brna. V novém a zcela jiném naplnění a kabátě.  

Zbrojovka, jak už název jasně napovídá, měla ve výrobním plánu především zbraně. Nejen čistě vojenské, ale i trofejní a lovecké. Ale to zdaleka nebylo vše. Z jejích bran vyjížděly automobily, traktory, odvážely se psací stroje, letecké motory, speciální nástroje, později komunikační a výpočetní technologie.

Po „revoluci“ náplň své činnosti těžce hledala, až se dostala do konkurzního řízení a v péči soudce Berky  a řady jiných vlastně skončila. Ne tak proces s Berkou, který od roku 2002 není ani dnes ukončen. Posouzení viny samozřejmě ponecháme na justici, byť 16 let už je fakt dlouho.

Před třemi lety se stává vlastníkem rozsáhlého areálu CPI Property Group Radovana Vítka, jak možná nevíte, původem je brňák. Zatím se zdá, že to myslí s areálem o rozloze 22,5ha dobře.

V roce 2016 společnost zahajuje asanační práce. Ke cti jí rozhodně je, že veškerý vybouraný materiál testuje a nekontaminovaný na místě recykluje a znovu využívá. Deset tisíc tater neodjelo z areálu, neuložilo vybouraný materiál bez užitku, jiný nenavezlo. Použili recyklovaný. Za mě dost dobré, úsporné, ekologické.  Ještě před zahájením asanačních prací probíhá průzkum stávajících staveb s jasným zadáním. Co půjde zachovat a rekonstruovat, to zachováme, opravíme, zmodernizujeme. A tím také začali, nářaďovna přivítá své nájemce v oblasti IT již za pár měsíců. Ale o tom možná příště.  Podobný osud by mělo potkat dalších pět objektů.

CPI rozdělilo areál na šest nestejně velkých částí a oslovilo řadu architektů s žádostí o návrhy řešení. Možná víte, že Prof. Ing. arch. Petr Pelčák vypracoval studii Nové Zbrojovky. CPI od jediného řešení ustupuje, neboť se domnívá, že území ,  vlastně nová městská část, nemá být z tužky jednoho architekta. Oslovuje řadu jiných architektů, především brněnských, ale i mimo Brno, dokonce dva zahraniční. Jak vše dopadne není dnes zcela jasné. Zdá se, že i proto, že CPI prohlašuje, že chce naslouchat brňakům. A znáte nás, že?

V každém případě bude území mezi železniční tratí a Svitavou využito polyfunkčně. U železnice vzniknou kancelářské objekty ( 30tis.m2) a výroba ( 40tis.m2), u Svitavy bydlení s téměř osmi sty byty. V plánu je revitalizace Svitavy, cyklostezka, dopravnímu napojení pomůže nový most. Nezapomíná se ani na maloobchodní síť.

Já nevím, jak vy, ale já se na Novou Zbrojovku těším a vůbec bych jí nehledala nový název. Za mě palec nahoru za Den otevřených dveří konaný dne 9.6.2018. Pro všechny byl fajn, pro mě zvlášť, neboť mým průvodcem byl Jan Burian, manažer PR pro speciální projekty CPI.  A jen díky němu a jeho ochotě můžete vidět snímky Zbrojovky, které jsem pořídila v jeho přítomnosti a vám ta místa, bohuzel,  zůstala skryta. Chci vam to pravě fotografiemi vynahradit.  

Názory k článku

Zatím žádné názory.

Napište svůj názor

(nebude zveřejněný)

 

Zpět na přehled článků