Životní prostředí - Lekce 1
2. 11. 2011 • Autor Ivana Tošovská
aneb budoucnost naše a našich dětí
Ráda přiznávám, že můj syn a jeho přítelkyně před lety zásadně změnili můj pohled na životní prostředí. A jak mu neubližovat. Díky nim vzniká tento miniseriál (možná z něj nakonec nebude mini ale maxi), ve kterém se s vámi pokusím hledat cesty, jak našimi nároky na pohodlný a často rozmazlený životní styl matce přírodě neubližovat. Nebo škodit o kousek míň.
Mnozí si řeknou, že to nemá cenu, ostatní na to taky kašlou. Jiní naší cestou „ze zásady“ nepůjdou. Z kapky se taky nenapiješ! Ale napiješ. Stačí jen trpělivost, k první kapce se přidá další a další, až se v dlani objeví loužička vody a ta už žízeň zažene.
Kde začít? Samozřejmě vodou. Moje názory na vodu z kohoutku jsou chronicky známé. V Brně výborná voda (a nejen tam) je nejšetrnější a nejzdravější způsob, jak se napít. Když přijdete do naší kanceláře, vodu vám nabídneme. Večer natočenou z kohoutku do láhve, uloženou v lednici, ráno nalitou do sklenice s citrónem a kouskem máty. Všem chutná. Navíc nedrancuje prameny, neprodukuje šílené množství dosud velmi špatně recyklovatelných plastů, nezatěžuje přírodu při stáčení, balení a dopravě. Tak proč ji nepít? Že nemá bublinky? Nevadí, bublinky nám stejně neprospívají a pro ty, kteří bez nich nemohou být, doporučuji novodobou sifonovou láhev.
Kamkoliv přijdu a jsem dotázána, zda si dám vodu, přisvědčím a hned doplním, že z kohoutku. Často se mi stává, že mě přemlouvají na vodu balenou, případně na vodu z barelů. Tak tu už vůbec ne! Bakterií si nosím sama dost, nemusím si jimi ještě dobrovolně prolévat hrdlo. Díky reklamám, které nám dokonale otupily smysly, považujeme kohoutkovou vodu za něco nepatřičného, prostě póvl. A to si vůbec nezaslouží.
Lekce 1:
· Ochutnejte vodu z kohoutku třeba podle našeho kancelářského receptu nebo se sirupem, cukrem a citrónem, když jste na sladké.
· Požádejte o vodu z kohoutku kamkoliv přijdete a je vhodná situace (ne na WC). Připravte se na delší dohadování v restauracích, kde musí vydělat za každou cenu.
· Po celý měsíc si piště, kolik vody jste tímto způsobem vypili. V jeho závěru odložte ušetřené bankovky stranou a kupte si něco pro radost. Nebo je střádejte a v létě si kupte třeba kolo.
· Podívejte se do zrcadla. Zdá se vám, že máte rozsvícenou tvář? Ano, pili jste často a dobrou vodu.
· Představte si, kolik plastových lahví byste spotřebovali, kdybyste pili vodu balenou. A neuklidňujte svědomí tříděním odpadu. On se totiž v Brně nijak zásadně nevyužívá. Dle pracovníka Odboru životního prostředí MMB se vozí hlavně do Číny nebo spaluje ve spalovně.
Názory k článku